Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | October 23, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Rzgowianie mają marzenia na ponad 108 mln zł

Rzgowianie mają marzenia na ponad 108 mln zł

| On 22, Gru 2018

Uchwalono budżet gminy Rzgów na rok 2019. Burmistrz określił go mianem wyjątkowym i marzeń. Apetyt mieszkańców był jednak większy. Rzgowianie chcieliby inwestycji na ponad 108 mln zł.

 

Trzecia sesja Rady Miejskiej upłynęła pod znakiem uchwalania budżetu. Nie była ona szczególnie emocjonująca i obyło się bez sporów, co w poprzedniej kadencji miało miejsce. Zanim radni uchwalili ten najważniejszy dokument, głos zabrał burmistrz.

Jest to wyjątkowy budżet, który pewnie przez pewien czas się nie powtórzy. Państwo słyszą, że to jest bogata gmina, ale marzenia mamy dużo bogatsze. Niestety, na te marzenia nie starczy nam pieniędzy. Ponad 108 mln to jest pewne wyzwanie na przyszłość. Mamy więc pewną perspektywę na pięć lat. Nasz budżet to wynik marzeń mieszkańców, wybrałem do projektu zadania, które zgłosili. To budżet silnie partycypacyjny. To nie jest tak, że ja go wymyślam sam. Wsłuchujemy się w głos mieszkańców, którzy zgłaszają wnioski, my z nich wybieramy najbardziej pilne zadania. Wybierać musimy, bo nie jesteśmy tak bogatą gminą, jak bogate są nasze marzenia – powiedział Mateusz Kamiński.

Budżet kształtuje się na poziomie ponad 103 mln zł. Tegoroczny zamknął się w kwocie niecałych 90 mln zł. Gmina Rzgów stworzyła więc kolejny rekordowy budżet. W 2019 roku planowany jest deficyt w wysokości ponad 35 mln. Część deficytu zostanie pokryta kredytem.

Dzisiaj ten kredyt zaciągamy po to, żeby móc skorzystać ze środków zewnętrznych na ochronę środowiska, przede wszystkim na oczyszczalnie ścieków, rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Nasi mieszkańcy dbają o to, żebyśmy dbali o środowisko – dodał włodarz.

Inwestycje za ponad 41 mln

Mieszkańców najbardziej interesuje, jakie inwestycje zostaną zrealizowane. Tych jest sporo, a przeznaczono na nie ponad 41 mln zł. Przedstawiamy najważniejsze zadania.

Jak zawsze dużo pieniędzy przeznaczono na drogi, bo prawie 9 mln zł. Za te środki powstanie koncepcja odwodnienia i projekt przebudowy drogi w Kalinie. Projekt przebudowy mostu powstanie w Grodzisku. Wyremontowana zostanie ulica Nad Nerem w Bronisinie Dworskim, droga powiatowa w Romanowie, Kalinku, skrzyżowanie w Guzewie, ulica Tuszyńska w Rzgowie (od placu 500-Lecia do ul. Struga), wykonany zostanie również projekt ciągu pieszo-jezdnego na odcinku od Prawdy do Gospodarza. Wykonane zostanie odwodnienie na ulicy Glinianej. Przebudowana zostanie droga w Grodzisku oraz ul. Kusocińskiego w Rzgowie, a także Wąwozowa (od ul. Tuszyńskiej do Zaratajki). Pierwszy etap odwodnienia wykonany zostanie również w Bronisinie Dworskim.

Uporządkowany zostanie również staw w Guzewie za kwotę ponad 180 tys. zł (część środków pochodzi z funduszu sołeckiego). Za 150 tys. zł przebudowane zostaną schody do Urzędu Miejskiego. Zakończona zostanie również przebudowa strażnicy OSP w Kalinie i Rzgowie. W budynku OSP w Bronisinie Dworskim pojawi się kanalizacja. Natomiast w OSP Prawda zostanie zmodernizowana kuchnia. Rozbudowana zostanie również sala OSP w Romanowie. W Starowej Górze pojawi się tor przeszkód i monitoring na budynku strażnicy. Strażacy z Kalina i Guzewa wzbogacą się o lekki wóz strażacki.

Nie zapomniano również o oświacie. W 2019 roku dokończona zostanie budowa przedszkola Guzewie, Kalinie. Ku uciesze najmłodszych mieszkańców gminy Rzgów powstanie również żłobek.

Utwardzony zostanie teren przy przychodni zdrowia. Na kanalizację na terenie gminy Rzgów przeznaczonych będzie ponad 2 mln zł. Kwestie związane z oczyszczalnią ścieków to również inwestycja na kilka milionów złotych.

Nowe oświetlenie pojawi się na ul. Pogodnej w Bronisinie Dworskim i ul. Dolnej i Wysokiej w Rzgowie. Projekty stworzone zostaną dla Czyżeminka, odcinka drogi pomiędzy ulicą Ogrodową i Szkolną oraz na ul. Akacjowej w Starowej Górze.

Gmina zainwestuje również w place zabaw. Doposażone zostaną w Czyżeminku, Kalinku, Starowej Górze. Modernizacji ulegnie boisko w Grodzisku. Natomiast zmodernizowana i doposażona zostanie świetlica w Starowej Górze i Czyżeminku. Aż 12 mln zł pochłonie budowa Domu Kultury w Rzgowie.

Spore zmiany zajdą w hali sportowej. Pomieszczenie sanitarne zostanie przeznaczone na saunę. Powiększona zostanie również siłownia, kosztem baru działającego w hali. Ten temat wywołał sporo kontrowersji i dyskusji wśród radnych. Większość z nich zgodziła się jednak, że kawiarnia cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż siłownia.

 

Za budżetem zagłosowało 12 radnych, 2 wstrzymało się od głosu, a jeden radny był nieobecny.

Nie zabrakło również słów krytyki. Te popłynęły od Marka Bartoszewskiego, który stwierdził, że burmistrz nie do końca wsłuchał się w głos mieszkańców Grodziska i na tym terenie planowanych jest niewiele inwestycji. W podobnym tonie wypowiadała się Kamila Kuźnicka, radna ze Starowej Góry.

Next Story

This is the most recent story.

Wstaw komentarz