Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | October 23, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Podwyżka dla radnych i sołtysów

Podwyżka dla radnych i sołtysów

| On 21, Gru 2018

Sołtysi i radni mają powody do radości, zmieni się wysokość ich diety. Podwyżka podyktowana jest faktem, że od ośmiu lat wynagrodzenie nie było zmieniane.

 

Nowe stawki wynagrodzenia radni uchwalili na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Wcześniej debatowali na ten temat na wspólnych komisjach. Rajcowie byli zgodni, że diety należy podnieść. Dotychczasowo otrzymywali 536,82 zł. Po podwyżce kwota ich wynagrodzenia wynosić będzie 939,45 zł (pierwsza propozycja wynosiła 805 zł). Żeby nie było tak kolorowo, przewodniczący Radosław Pełka oznajmił również, że radni będą karani za nieobecności na sesjach i komisjach.

Będziemy karać większymi obciążeniami za nieobecności. Jak było do tej pory 10% za brak obecności na sesji, wchodzimy w stawkę 15%. Będziemy również ograniczać wydatki za brak obecności w komisjach. Mówię to, żeby byli państwo świadomi konsekwencji. Praca na rzecz gminy jest mocno obciążająca – powiedział Radosław Pełka.

W dyskusję włączył się również wiceprzewodniczący Marek Bartoszewski, który stwierdził, że przewodniczący Pełka ma zdecydowanie za niską dietę.

Kwota 1242,07 zł funkcjonuje już od lat. Ja taką kwotę miałem dziesięć lat temu jako przewodniczący rady. W porównaniu do innych przewodniczących i wiceprzewodniczących nasza dieta jest za niska. Jest to kwota nieadekwatna do wykonywanej pracy i obciążeń, które ma przewodniczący. Ja to znam z autopsji. Myślę, że pan przewodniczący jest świadom tego. Chciałem to jednak uzmysłowić, że zarówno pensja burmistrza jak i dieta przewodniczącego jest za niska. Nasz budżet opiewa na 100 mln zł. Ile przy tym jest roboty to każdy sam wie – dodał Marek Bartoszewski.

Warto również przypomnieć, że podczas drugiej sesji radni uchwalili kwestie wynagrodzenia burmistrza. Jego pensja wynosi 9240 zł brutto. Składa się na nią: 4700 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1900 zł dodatku funkcyjnego, 2640 zł dodatku specjalnego.

To maksymalne wynagrodzenie zgodne z literą prawa. Radni uchwalili je jednogłośnie.

Podwyżki czekają również sołtysów. Do tej pory otrzymywali oni ponad 270 zł diety. Teraz dostaną 500 zł.

Sołtysi przynoszą bardzo cenne informacje dla pracy urzędu. Przekazują nam istotne wnioski od mieszkańców. Chciałbym, żeby te diety były większe i wynagradzały chociaż w części wydatki, które sołtysi ponoszą w związku z pełnioną funkcją. Prawda jest taka, że jesteście inkasentami podatku, a wpływy z tego tytułu macie coraz mniejsze – wytłumaczył Mateusz Kamiński.

Wstaw komentarz