Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | October 23, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Nie trzyma języka za zębami

Nie trzyma języka za zębami

| On 20, Paź 2018

Rozmowa z Andrzejem Więckiem, lekarzem stomatologiem ze Starowej Góry

 

Jak długo jest Pan związany ze stomatologią?

 

Andrzej Więcek: – Dyplom ukończenia studiów otrzymałem w 1993 roku, jednak z tą dziedziną jestem związany od zawsze, stomatologia to nasza tradycja rodzinna. Moja mama była lekarzem stomatologiem, a teraz do naszego grona dołączyli także synowie. Przez 25 lat praktyki zdobyłem tytuł specjalisty stomatologii ogólnej oraz ukończyłem szkolenie specjalizacyjne w zakresie protetyki.

 

Jakie zmiany na przestrzeni lat zauważył Pan w uzębieniu swoich pacjentów?

 

Stan uzębienia u dzieci na pewno jest gorszy niż podczas początków mojej praktyki lekarskiej. Opieka stomatologiczna i programy fluoryzacji prowadzone w szkołach przynosiły efekty. Dzisiaj obowiązek opieki stomatologicznej spoczywa na rodzicach i często jest on nieodpowiednio wypełniany. Niewątpliwą zaletą obecnych czasów jest dostęp do coraz lepszych sposobów dbania o higienę jamy ustnej, np. szczoteczek elektrycznych, sonicznych oraz innych gadżetów, takich jak różne rodzaje nici dentystycznych. Ta różnorodność produktów przekłada się na większą świadomość społeczeństwa w zakresie utrzymywania higieny jamy ustnej. Problem leży gdzie indziej. Pacjenci boją się wizyty u dentysty i przychodzą na nią za późno, gdy ząb zaczyna boleć. Takie sytuacje powodują, że leczenie stomatologiczne jest kojarzone z drogą przez męki, a to nieprawda. Większość zabiegów można przeprowadzić bezboleśnie w znieczuleniu.

 

Ból pojawia się wtedy, gdy rozwija się próchnica?

 

Próchnica sama w sobie nie boli. Ból oznacza rozwinięcie się stanu zapalnego miazgi, czyli unerwionej części zęba. W takich przypadkach stan jest zazwyczaj na tyle poważny, że koniecznością staje się leczenie kanałowe lub chirurgiczne. Jeżeli pacjent zgłasza się systematycznie na wizytę kontrolną, istnieje duża szansa, że próchnica znajduje się w początkowym stadium. Leczenie dotyczy wtedy szkliwa, tkanki nieunerwionej, więc przebiega bezboleśnie, nawet bez znieczulenia.

 

Czyli unikanie wizyt stomatologicznych nie opłaca się?

 

Dokładnie (śmiech).

 

Jak często takie wizyty powinny się odbywać?

 

Dorośli powinni odwiedzać stomatologa raz na 6 miesięcy. Absolutne minimum to raz na rok. Wizyty dziecięce powinny odbywać się częściej. W naszym gabinecie dzieci i młodzież do 18. roku życia przyjmowane są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. NFZ przewiduje przegląd stomatologiczny dla dzieci raz na 4 miesiące – jest to związane z szybciej postępującymi zmianami próchnicowymi w zębach mlecznych.

 

Czy na wizytę w ramach NFZ można umówić się tylko w miejscu zamieszkania?

W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia możemy przyjmować pacjentów z całej Polski. Warunkiem jest ubezpieczenie w ZUS-ie lub KRUS-ie.

 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka?

Pierwszy raz powinno zgłosić się z dzieckiem na kontrolę, kiedy pojawi się pierwszy ząb. Na kolejne wizyty należy stawiać się co 4 miesiące. Oprócz tego, rodzice muszą pamiętać o myciu dziecku zębów. To na nich spoczywa ten obowiązek, dopóki pociecha nie osiągnie takiej sprawności manualnej, aby robić to samemu. Najczęści

 

ej ten moment nadchodzi, gdy maluch nauczy się samodzielnie pisać.

 

Mówiliśmy już o wizytach stomatologicznych i higienie jamy ustnej. Jak jeszcze możemy zapobiegać próchnicy?

 

Najważniejszym czynnikiem, na który można wpływać, jest dieta. Powinna być bogata w wapń oraz uboga w cukry proste. Nie oznacza to zupełnego wykluczenia słodyczy. Bezpośrednio po zjedzeniu słodkości należy przepłukać usta wodą niegazowaną, co zmniejszy stężenie pożywki dla bakterii w jamie ustnej. Następnie po odczekaniu pół godziny trzeba dokładnie umyć zęby. Do powstawania próchnicy przyczynia się również uwarunkowana genetycznie podatność zębów, którą możemy modyfikować poprzez ich wzmocnienie. Takim zabiegiem wzmacniającym jest znana wszystkim fluoryzacja. Ząb, w który wbudowany zostaje fluor, staje się mniej podatny na próchnicę. W skrócie, bakterie nie lubią zębów, które mają wysoką

 

zawartość fluoru.

 

Czy dzieci mogą wychodzić od stomatologa z uśmiechem?

 

Jak najbardziej, szczególnie jeśli dostają nagrodę (śmiech). Najczęściej popełnianym błędem przez rodziców jest straszenie dzieci bólem i dentystą. „Jak nie umyjesz zębów, to będzie bolało i będziesz musiał pójść do stomatologa” – takie zdania wywołują lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Gdy wizyty przebiegają w dobrej atmosferze i bez bólu, to dziecko zawsze chętnie wraca. Zwłaszcza gdy zostanie założona kolorowa plomba – u dziewczynek króluje wersja różowa, a u chłopców niebieska lub zielona.

 

W jaki sposób można umówić się na wizytę?

 

Pacjentów przyjmuję w gabinecie Servo Medica przy Szklarniowej 5/7 w Starowej Górze. Na wizytę można umówić się telefonicznie pod numerami: 608-026-861 i 577-758-632. Zapisy prowadzimy także przez funpage na Facebooku. Oferujemy pełen zakres usług – stomatologię zachowawczą, endodoncję, stomatologię dziecięcą, protetykę, periodontologię i chirurgię stomatologiczną. Dzieci i młodzież do 18. roku życia leczymy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowiadentysta (3)

dentysta (1)

Wstaw komentarz