Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | October 23, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Minęła kadencja…

Minęła kadencja…

| On 19, Paź 2018

Dwuletnia kadencja burmistrza Mateusza Kamińskiego minęła błyskawicznie. Jak poradził sobie na stanowisku?

 

Kampania wyborcza sprzed dwóch lat była niezwykle burzliwa. Najspokojniej podszedł do niej najmłodszy kandydat Mateusz Kamiński i… wygrał wybory w drugiej turze. Zagłosowało na niego 1759 mieszkańców. Ślubowanie złożył 13 lipca i rozpoczął krótką dwuletnią kadencję. Pierwszą ważną decyzją nowego burmistrza było powołanie wiceburmistrz Małgorzaty Rózgi. Jego doradcą został Miron Ossowski. Pierwsza decyzja infrastrukturalna to zamontowanie barierek ochronnych przy kościele. Z inicjatywy Kamińskiego powstała również szopka wigilijna przy rzgowskim kościele, w której znalazły się żywe zwierzęta. Natomiast w Starowej Górze rozbłysły świąteczne iluminacje. Pierwszy inwestycyjny budżet nowego burmistrza okazał się rekordowy i opiewał na ponad 19 mln zł. Blisko 4 mln zł przeznaczono na drogi.

W tej kadencji powstało również logo gminy Rzgów. Stworzyła je Anna Bobrowska z Łodzi, która wygrała konkurs zorganizowany przez ratusz. Burmistrz powołał również Rzgowską Radę Biznesu. To organ doradczy i opiniotwórczy w sprawie najważniejszych tematów gospodarczych dotyczących gminy i regionu, ma również integrować rzgowską społeczność biznesową. Pierwsze absolutorium dla burmistrza zostało uchwalone jednogłośnie.

Za kadencji Kamińskiego gmina Rzgów zaczęła awansować w ogólnopolskich rankingach. Pierwszy sukces to awans z 27. miejsca pod względem zamożności gmin miejsko-wiejskich na 24. (na 600 gmin w Polsce) oraz uplasowanie się na trzecim miejscu w województwie łódzkim. W rankingu Liderzy Inwestycji Samorządu Terytorialnego Wspólnota nasza gmina uplasowała się na 36. miejscu. Rzgów awansował z miejsca 114.

W 2017 roku zorganizowano również jubileuszowe Dni Rzgowa, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. W parku stanął tron króla Kazimierza Jagiellończyka, który stał się atrakcją Rzgowa. Impreza trwała aż trzy dni i odbiła się szerokim echem. W tym samym roku jako jedyne miasto z całego województwa dołączamy do elitarnego stowarzyszenia Cittaslow. Od tej chwili Rzgów promuje się jako miasto dobrego życia.

Pięknieje również miejski park. Ratusz inwestuje w świąteczne iluminacje, a na środku staje ogromna choinka. Mieszkańcom bardzo podoba się to zimowe upiększenie miasta.

Budżet inwestycyjny na 2018 okazuje się być blisko dwa razy większy niż rok wcześniej, bo opiewa na blisko 30 mln zł. Strzałem w dziesiątkę okazuje się również ekologiczny prezent dla mieszkańców, którzy otrzymują płócienne torby na zakupy. Kilka miesięcy później w wydziale komunikacji rozdawane są listwy rejestracyjne promujące gminę Rzgów. Uznanie zyskują wśród mediów z sąsiednich gmin. Końcówka kadencji to również historyczna chwila, jaką było wmurowanie kapsuły czasu w budowany dom kultury.

Co ciekawe, 27 czerwca burmistrz Rzgowa wniósł o obniżenie swego wynagrodzenia. Miało to związek z rozporządzeniem Rady Ministrów o 20-procentowym obniżeniu wynagrodzenia szefów samorządów lokalnych. Burmistrz argumentował, że nie chce złamać prawa, a konkretnie ustawy o finansach publicznych.

Najważniejsze inwestycje kadencji Kamińskiego to rozpoczęcie budowy domu kultury, remont MOPS-u, budowa boiska w Kalinie i Starowej Górze, świetlicy w Starej Gadce, przedszkola w Guzewie, prace przygotowujące do budowy przedszkola w Kalinie, rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Starej Gadce i Starowej Górze, rozbudowa oczyszczalni ścieków, inwestycje w drogi powiatowe i gminne, m.in. w Romanowie, ul. Łódzka, Tuszyńska, Huta Wiskicka, budowa chodników, m.in. Wąwozowa, Bronisin Dworski, ul. Dachowa i Futrynowa, ul. Ogrodowa, dofinansowanie remontu kościoła. W Rzgowie powstała również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Za sukces kadencji można uznać również pojawienie się inwestora TME, który ma zamiar zainwestować blisko 120 mln zł. Przedstawiciele chwalili dobrą współpracę z gminą Rzgów.

By nie było zbyt kolorowo, Mateusz Kamiński miał również słabe punkty. Jednym z nich jest planowany deficyt  kosztem realizacji dużych inwestycji, również tych dotowanych przez Unię Europejską. Ponadto przez niektórych burmistrz uważany jest za mało stanowczą osobę, która bardziej powinna skupić się działaniu niż długim komentowaniu przytyków niektórych radnych.

Wstaw komentarz