Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | December 13, 2018

Scroll to top

Top

No Comments

Fotopułapka na śmieciarzy?

Fotopułapka na śmieciarzy?

| On 09, Mar 2018

Radny Marek Marchewczyński proponuje zakup minikamerek, które mogą namierzyć osoby zaśmiecające środowisko.

 

Na ostatniej komisji wspólnej podczas omawiania punktu dotyczącego uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości poruszono ważny temat zaśmiecania środowiska.

W dalszym ciągu zdarzają się osoby, które zamiast wyrzucać śmieci do przeznaczonych kubłów, zostawiają odpady w okolicznych lasach. Problem zdają się zauważać radni. Niektórzy mają pomysł, jak zidentyfikować takich „śmieciarzy”.

Marchewczyński proponuje, by urząd kupił fotopułapki. To urządzenie, która reaguje na ruch w promieniu kilkudziesięciu metrów. Jeżeli ktoś zbliży się do kamery, rozpoczyna się nagrywanie delikwenta. Dzięki takiemu sposobowi łatwo namierzyć „śmieciarza” i wymierzyć mu stosowną karę.

Na razie był to „luźny” pomysł radnego. Takie fotopułapki są w pobliskiej Łodzi i Pabianicach. W tym ostatnim mieście takie urządzenia zdają egzamin od kilku lat. Dzięki nim udało się złapać kilkudziesięciu „śmieciarzy”.

– Jest to dobra rzecz. Zdają egzamin. Jeżeli mamy zgłoszenie, że w tym rejonie może dojść do zaśmiecania środowiska, stawiamy fotopułapkę i zazwyczaj udaje nam się złapać taką osobę na gorącym uczynku – mówi Tomasz Makrocki, komendant Straży Miejskiej.

Być może rzgowska władza weźmie ten pomysł pod uwagę. Tym bardziej że zaśmiecanie środowiska w gminie Rzgów nie jest jednorazowym incydentem. Radny Marek Bartoszewski na komisji alarmował, że w okolicy Czyżeminka ktoś wyrzucił przy drodze dwie lodówki. Natomiast przy ul. Podłogowej w Starowej Górze tworzy się miniwysypisko śmieci. Znaleźć tam można dywan, telewizor, butelki, worki z odpadami. Miejsce odstrasza coraz bardziej, a mieszkańcy dokładają kolejne śmieci. Podobna sytuacja ma miejsce w Romanowie.

Śmieci „podrzucane” są również w rejonach Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Dlatego ratusz podjął decyzję o zamontowaniu tam monitoringu.

Wstaw komentarz