Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | December 13, 2018

Scroll to top

Top

No Comments

Skontrolują jakość powietrza

Skontrolują jakość powietrza

| On 07, Lut 2018

To może być bat dla osób, które palą odpadami. Gmina Rzgów zainstaluje czujniki powietrza w każdej miejscowości w gminie.

 

Niejednokrotnie pisaliśmy o problemie palenia odpadów w gminie. Najgorsza sytuacja jest w Starowej Górze, skąd otrzymywaliśmy najwięcej telefonów. Okazuje się jednak, że nie jest jeszcze u nas tak najgorzej. Co ciekawe, jakość powietrza na terenie gminy Rzgów można na bieżąco śledzić na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Publikowane tam dane wyraźnie mówią o dobrej jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy gminy. Ratusz zdaje sobie jednak sprawę z powagi sytuacji, dlatego burmistrz Mateusz Kamiński zdecydował o zamontowaniu czujników czystości powietrza. Będzie ich 15 i zostaną ulokowane w każdej miejscowości gminy. Wyjątkiem będzie Prawda połączona z Czyżeminkiem.

– Gmina Rzgów podejmuje szereg działań w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza, m.in. termomodernizację budynków użyteczności publicznej, budowę chodników, ścieżek rowerowych, budowę i przebudowę dróg, wymianę instalacji c.o. w budynkach gminnych, czyszczenie ulic na mokro w okresach bezopadowych, zapewnienie odbioru każdego rodzaju odpadów. Wszystkie te działania mają bezpośredni efekt ekologiczny, tj. oszczędność energii, redukcja emisji pyłu, redukcja emisji spalin, poprawa jakości powietrza – zmniejszenie ilości palonych śmieci w piecach. Teraz dodajemy do tego jeszcze czujniki – mówi burmistrz.

Jeżeli okaże się, że normy czystości powietrza są przekroczone, wtedy urząd będzie lokalizował źródła zanieczyszczenia, a osoby, które z premedytacją zatruwają powietrze, mogą liczyć się z karami finansowymi.

Palenie śmieci w piecach domowych jest zjawiskiem powszechnym. W okresie jesienno-zimowym wiele osób ulega pokusie i pozbywa się śmieci, paląc je, a my coraz częściej oddychamy śmierdzącym i trującym dymem. Na terenie gminy zabrania się spalania odpadów na powierzchni ziemi oraz w instalacjach grzewczych budynków. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach, np. w postaci chorób nowotworowych.

Spalanie śmieci nie pomoże zaoszczędzić na kosztach węgla, wydajność energetyczna odpadów nie jest tak wielka jak węgla, a spalając je może przyczynić się do bardzo poważnych kłopotów związanych z popsutym piecem, zapchanym kominem czy zapaleniem sadzy.

Nie wszystkich stać, by wymienić źródło ogrzewania lub zainstalować panele. Dużo tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem jest korzystanie z dobrej jakości węgla, gdyż pozorne oszczędności związane ze stosowaniem najtańszych paliw stałych wiążą się z paliwem bardzo niskiej jakości i kaloryczności.

 

Mieszkańcy, którzy dostrzegają problem palenia śmieci, mogą interweniować u policjantów dzielnicowych, a osoby palące śmieciami powinny mieć świadomość, że popełniają wykroczenie i mogą zostać ukarane grzywną do 5 tysięcy złotych.

Wstaw komentarz