Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | December 13, 2018

Scroll to top

Top

No Comments

Nowy dom dla kultury

Nowy dom dla kultury

| On 26, Gru 2017

Na tę wiadomość czekali wszyscy mieszkańcy. Podpisano umowę na wybudowanie domu kultury.

 

Już niebawem rozpocznie się budowa nowego Domu Kultury w Rzgowie. Burmistrz Mateusz Kamiński podpisał 21 grudnia umowę z przedstawicielami firmy Przemysłówka SA z Częstochowy, której oferta była najkorzystniejsza.

Nowy dom kultury ma mieć ponad 2440 metrów kwadratowych powierzchni. Wokół budynku będą trawniki zajmujące blisko 1600 metrów kwadratowych. Wszystkie pomieszczenia w budynku będą funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Na dachu zaprojektowano panele fotowoltaiczne. Pozwolą na zmniejszenie kosztów ponoszonych na utrzymanie budynku.

Przemysłówka z Częstochowy to firma legitymująca się wieloma realizacjami dużych budynków użyteczności publicznej w Polsce i za granicą, między innym Główną Pocztę w Bonn i liczne budynki mieszkalne oraz biurowe w Niemczech, a w naszym kraju rewitalizowała między innymi zespół pałacowy w Koszęcinie – siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, remontowała Teatr Wielki w Łodzi, budowała Zakład Energetyczny w Lublińcu i wiele innych. Częstochowska firma legitymuje się niemal 60-letnią tradycją.

By prace mogły się rozpocząć, na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej przyznano dodatkowe środki na ten cel. Inwestycja kosztować będzie ponad 13 mln zł. Radni przyznali środki na dom kultury, za co burmistrz Mateusz Kamiński im podziękował. Wyraził także zadowolenie, że nie zmienił się jego kształt, bowiem w debatach wskazywano, żeby inwestycje zrobić tańszym kosztem.

 – Chciałbym podziękować radnym za podjęcie tej uchwały. Także tym, którzy zmienili zdanie co do tego, że ten dom kultury trzeba budować. Projekt powstał w 2014 roku, a w 2015 została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę. W 2016 roku odbyło się spotkanie z radną Gałkiewicz, radnym Marchewczyńskim i Świerczyńskim. Mieli oni taką refleksję, że w gruncie rzeczy projekt spełnia wymagania i jest funkcjonalny, tylko jest drogi. W marcu 2016 zwróciłem się jako zastępca burmistrza o przyznanie na ten cel środków. Ten projekt nie został uchwalony, ponieważ 27 zmarł burmistrz Konrad Kobus i utraciłem moc do przedstawiania projektów radzie. Ówczesna większość i p.o. burmistrza nie kontynuowała tego zadania. Gdyby uchwała, którą pierwotnie przygotowałem, została podjęta, to jestem przekonany, że w 2016 roku mielibyśmy już wybranego wykonawcę i może rozpoczęte roboty. Jest końcówka roku 2017, który był wyjątkowo trudny w zakresie wyboru wykonawców, dlatego to tak długo trwało. Burmistrz Kobus też chciał budować dom kultury, tylko przez dwa lata swojej działalności nie miał na to szans, ponieważ większości dla takiego projektu nie miał. Podjąłem wtedy próbę, ta próba się nie udała. Jeżeli ktoś myśli o kulturze, to dobrze, że dzisiaj doszedł do wniosku, że trzeba tym wszystkim grupom w GOK dać dobre warunki. Dlatego jeszcze raz dziękuję – podsumował Mateusz Kamiński.

Wstaw komentarz