Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | December 13, 2018

Scroll to top

Top

No Comments

Pobiją rekord

Pobiją rekord

| On 23, Gru 2017

Rok 2017 był rekordowy, jeżeli chodzi o budżet przeznaczony na inwestycje. Ma być jeszcze lepiej.

 

Proponowane wydatki inwestycyjne opiewają na, bagatela, blisko 30 mln zł.

Mamy największe w historii dotacje zewnętrzne przeznaczone na budowę oczyszczalni ścieków oraz wykonanie kanalizacji w Starowej Górze oraz Starej Gadce. O 19% wzrośnie liczba osób podłączonych do kanalizacji – tłumaczy burmistrz gminy Rzgów.

Najważniejsze proponowane przez burmistrza inwestycje dla mieszkańców to przebudowa ul. Łódzkiej za ponad 1,25 mln zł, budowa chodnika na ul. Strażackiej w Bronisinie Dworskim za 500 tys. zł, przebudowa drogi w Hucie Wiskickiej za 900 tys. zł. Przebudowa ul. Tuszyńskiej pochłonie ponad 1,2 mln zł. Na Futrynowej w Starowej Górze ma pojawić się chodnik za 150 tys. zł. Chodnik budowany ma być również w Kalinku za 200 tys. zł oraz na ul. Szczytowej w Starowej Górze za 200 tys. zł, a także na ul. Letniskowej w Rzgowie (200 tys. zł).

Drogę równą jak stół mogą mieć mieszkańcy ul. Wąwozowej w Rzgowie za 120 tys. zł. Wykonane zostanie również odwodnienie, m.in. w Starowej Górze, ul. Kusocińskiego w Rzgowie oraz ul. Glinianej w Rzgowie. Zmodernizowane zostaną strażnice OSP w Guzewie, Romanowie, Kalinie, Rzgowie, Gospodarzu. Stara Gadka za blisko 500 tys. zł może zyskać nowy wóz strażacki. Duża inwestycja to również modernizacja systemu centralnego ogrzewania w SP w Rzgowie za 450 tys. zł. Dalej budowane będzie przedszkole w Guzewie (700 tys. zł), budowa przedszkola w Kalinie za 100 tys. zł. Zakup autobusu do przewozu dzieci to 250 tys. zł. Przebudowa budynku MOPS przy ul. Rawskiej to 520 tys. zł.

Na gospodarkę ściekową (kanalizacja) pójdzie blisko 13 mln zł. Pojawi się także oświetlenie na ul Granitowej w Bronisinie Dworskim, Jaśminowej w Starowej Górze, Sosnowej w Starowej Górze, Pejzażowej w Konstantynie i ul. Kusocińskiego w Rzgowie. Jest propozycja budowy boiska wielofunkcyjnego w Kalinie, placu zabaw w Czyżeminku, Konstantynie oraz doposażenie istniejących placów zabaw w gminie Rzgów. Na pewno kontynuowana będzie budowa świetlicy w Starej Gadce. Na Dom Kultury przeznaczonych będzie 5 mln zł.

Wniosków od mieszkańców mieliśmy za ponad 60 milionów. Bazą do tworzenia budżetu są właśnie propozycje naszych obywateli. Dla mnie były istotne trzy części: wnioski mieszkańców, inwestycje z Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz inwestycje, które są logiczną kontynuacją realizowanych przez nas zadań. Gdybym chciał wszystko zrealizować, musiałbym mieć budżet w wysokości 80 milionów złotych. Musiałem wybrać najbardziej istotne wnioski. Myślę, że w ciągu kilku lat uda się zrealizować wszystkie prośby mieszkańców – dodaje burmistrz.

Przedstawiony budżet to propozycje burmistrza. O jego kształcie zadecydują radni na grudniowej sesji budżetowej.

Wstaw komentarz