Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Rzgowska Prawda | December 13, 2018

Scroll to top

Top

No Comments

Powiększą cmentarz?

Powiększą cmentarz?

| On 22, Gru 2017

Jest pomysł, by wykupić działkę od prywatnego właściciela i dzięki niej powiększyć cmentarz. Inwestor chciałby tu jednak stworzyć salon odnowy biologicznej.

 

Na ostatniej wspólnej komisji radni podjęli ważny temat powiększenia cmentarza. Działkę przy nekropolii posiada prywatny właściciel. Nie może nic jednak na niej zrobić, bo w dokumentach teren przeznaczony jest pod cmentarz. Nic dziwnego, że się niecierpliwi i wnioskuje do urzędu miejskiego o rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji i przekształcenie jego terenu. Dlatego burmistrz na komisji wspólnej rozmawiał z radnymi, jak rozwiązać ten problem.

Inwestycja wykonana przez tego mężczyznę przyniosłaby gminie dochód około 60 tysięcy złotych. Przez 10 lat już straciliśmy 600 tysięcy – mówił radny Jarosław Świerczyński.

Inne zdanie miał radny Wiesław Gąsiorek: Jeżeli dopuścimy do przekształcenia tego terenu, mieszkańcy tej gminy nam tego nie wybaczą. Zobaczymy, ile jest nekrologów. Co się stanie, jak zabraknie miejsca na cmentarzu? Będziemy musieli szukać innych działek pod cmentarz. Ja oczywiście rozumiem tego pana, że chce coś z tą działką zrobić. Mamy jednak tyle terenów inwestycyjnych, że za te pieniądze, które dostanie za swoją działkę, może kupić inny grunt i tam inwestować.

Radni wskazali, że nie wszystkie inwestycje w okolicy cmentarza będą dobrze odbierane, bo nekropolia to miejsce kultu. Ponadto Leszek Chwiałkowski wskazał, że np. liczba miejsc do pochówku w Łodzi dramatycznie się zmniejsza. Tak może stać się również w gminie Rzgów, bo jak wiadomo cały czas rozrasta się o nowych mieszkańców.

– Ten cmentarz jeszcze jest w stanie dużo wchłonąć. Opieram się na obliczeniach proboszcza Skóry, który kiedyś powiedział mi, że placów starczy na 20 lat. Tutaj chyba żadnej tajemnicy handlowej nie zdradzę – dodał Świerczyński.

Do dyskusji włączył się Jan Michalak, wskazując, że ksiądz Skóra dosyć dawno urzędował w Rzgowie i odszedł z parafii w 2004 roku, dlatego miejsc na cmentarzu nie starczy na 20, a na kilka lat. Świerczyński stwierdził, że wziął pod uwagę upływ czasu i według jego obliczeń więcej pogrzebów odbywa się na starej części cmentarza niż na nowej.

Za powiększeniem cmentarza optował również radny Jan Spałka. Ciekawą tezę wygłosił radny Marek Bartoszewski, który stwierdził, że Jarosław Świerczyński lobbuje za przekształceniem działki inwestora, bo kiedyś była jego własnością. Radny Świerczyński zaprzeczył, bo jak powiedział właściciel wiedział, jakie przeznaczenie ma jego działka.

– Tak jak powiedział radny Bartoszewski. Właściciel nie może w nieskończoność czekać na przekształcenie tych działek. Musimy wykonać jakiś ruch. Niestety, parafia nie ma pieniędzy na wykup tego gruntu. Musimy się więc zastanowić, co zrobić, bo jeżeli wykupimy działkę, to trzeba będzie stworzyć tam cmentarz komunalny. Szanujmy tego właściciela, bo i tak już długo czeka – skomentowała sytuację radna Ewa Fryczka.

Burmistrz zapoznał się z opinią radnych. Do niego jednak będzie należeć podjęcie decyzji. Z tonu jego wypowiedzi można jednak wywnioskować, że bardziej przychyla się do wykupienia gruntu pod cmentarz.

Wstaw komentarz